Türkiye'yi Keşfedin


Medeniyetin Beşiği

Türkiye'nin Tarihi Yerleri

Türkiye, geçmişten günümüze birçok medeniyeti güzel topraklarında misafir etti. Coğrafi konumu itibariyle de dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olma ayrıcalığını taşıyor. Anadolu topraklarının kendine has bir mizacı olduğu aşikar. Geçmişin büyüleyici izleri ve ülkenin hala etkileyiciliğini koruyan tarihi dokusu görenleri mest ediyor. Siz de ülkemizin tarihi ve turistik doğal güzellikleriyle tanışmak ve hikayelerini dinlemek isterseniz bu içeriğimiz tam da size göre! Aynı zamanda ‘Türkiye’de gezilecek yerler neler?’ sorusunun yanıtını merak ediyorsanız da doğru yerdesiniz. Yıllar süresince doğusundan batısına birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve onlardan miras kalan birbirinden kıymetli tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran eşsiz ülkemiz Türkiye’deki tarihi ve turistik yerleri sizin için listeledik.

Şirince

Şirince

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Şirince ile listemize başlıyoruz. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Şirince, tepelerin arasına konuşlanmış ve özgün tarihi mimarisini başarılı bir şekilde muhafaza etmiş bir köy. Zeytin ağaçlarının güzelliğiyle, mandalina ağaçlarının hoş kokusunun harmanlandığı bir yolu takip ederek ulaşılan köy, misafirlerini eski Rum evleri ve şarap yapılan üzümlerin büyüleyici kokusuyla dostça karşılamasıyla biliniyor.

Topkapı

Topkapı

”Türkiye gezilecek yerler, Türkiye turistik yerler” söz kalıplarıyla arama motorlarında yapılan aramalarda karşımıza çıkan ilk yerlerden biri Topkapı Sarayı. Biraz tarihinden söz edelim. Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu’nda yer alır. Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinde 400 yıl boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılmasıyla bilinir. Aynı zamanda Osmanlı padişahları bu sarayda yaşarlar. Hatta geçmiş zamanlarda içinde 4.000’e yakın insan yaşadığı söyleniyor.

Harran

Harran

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikleri düşünülünce akla gelen ilk yerlerden biri Harran’dır. Harran, Türkiye’nin Şanlıurfa ilinde bulunan bir ilçesidir. Aynı zamanda Suriye sınırına yakın bir lokasyonda yer alır. Şanlıurfa’nın merkezine ise 44 kilometre civarı bir uzaklıktadır. Dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olarak da bilinir. Üstelik dünyada kurulan ilk üniversite burada yer alır. Şanlıurfa’daki Harran Üniversitesi’de adını yine bu tarihi ilçeden almıştır. ‘Türkiye’de gezilecek yerler nereler?’ deyince Harran’da listemizde yerini alıyor.

Sultan Ahmet Camii İstanbul

Sultan Ahmet Camii İstanbul

İstanbul’da bulunan Sultanahmet Camii eşsiz mimari yapısı ve köklü tarihi ile ülkemizin en güzel yapıtları arasında yerini alıyor. Türk, İslam tarihinin en önemli yapılarından biri olan eser tarihi motifleri ve maviye çalan rengi nedeniyle Mavi Cami olarak da isimlendirilmektedir. Her sene binlerce turistin ziyaretine uğrayan Camii tarihi miraslarımız arasında önemli bir değere sahiptir. Camii 1609- 1616 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu tarihi yer de Türkiye’de gezilecek yerler arasında.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Türkiye’deki tarihi mekanlar listemize devam ederken Sümela Manastırı’na uğramamak olmaz. Dilerseniz biraz tarihinden bahsedelim. Bulunduğu vadiden 300 metre yukarıdaki dik kayalıklar üzerine inşa edilen bu etkiyici yapı, hem mimari açıdan hem de görkemli manzarasıyla görenleri adeta büyülüyor. Türkiye’de bulunan tarihi manastırlar arasında yer alan Sümela Manastırı’nın ilk tuğlaları Bizans İmparatorluğu zamanında atılmış. Yüzyıllar boyunca da bölgede yer alan kültürlerin değişmesi ile beraber birtakım yenilikler kazanmış ve değişimler olmuştur.

Farklı dönemlerde yapılan freskler, bölgenin çok kültürlü yapısına işaret ediyor. İç mekanda bulunan freskler Hz. İsa ve Meryem Ana’nın yaşamına değiniyor. Diğer yandan Sümela Manastırı’nın içinde bulunan ana kaya kilisesi, kütüphane, kutsal ayazma, şapeller ve önceki zamanlarda keşişlerle öğrencilerin konakladığı odalar bulunmaktadır. ”Ülkemizin tarihi ve turistik yerleri nelerdir?” sorusunun ilk yanıtlarından biri olan manastır tarihi değerlerimiz arasında dünya çapından en bilinenlerden biri.

Peri Bacaları / Kapadokya

Peri Bacaları Kapadokya

”Türkiye’deki tarihi ve doğal yapılar nelerdir?” sorusuna adeta cevap niteliğinde olan bir yerden bahsedeceğiz şimdi sizlere. Ülkemizin doğal güzellikleri arasında oldukça önemli bir yere sahip olan ve dünya genelinde birçok ülke insanının merceği altında olan Kapadokya görenleri adeta büyüleyen bir yer. Doğal yollarla oluşan peri bacaları, milyonlarca yıl boyunca yağmurun kül tabakasını aşındırması ve rüzgar ile birleşimi nedeniyle meydana gelmiştir..

Doğanın biz insanlara hediyesi niteliğinde olan peri bacaları ve çevresinde bulunan alanlar, tarihsel süreçte orada yaşayanlar tarafından kilise,barınak ve manastır olarak değerlendirilmiştir. Etrafında yer altı mağaraları ve yer altı şehirleri de bulunur. Doğa ile tarihin kaynaşarak etkileyici bir atmosfer yarattığı Kapadokya’yı henüz hala yakından görmediyseniz, ilk fırsatta gitmenizi ve görmenizi öneririz.

Hasankeyf / Batman

Hasan Keyf Batman

Türkiye, geçmişten günümüze birçok medeniyeti güzel topraklarında misafir etti. Coğrafi konumu itibariyle de dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olma ayrıcalığını taşıyor. Anadolu topraklarının kendine has bir mizacı olduğu aşikar. Geçmişin büyüleyici izleri ve ülkenin hala etkileyiciliğini koruyan tarihi dokusu görenleri mest ediyor. Siz de ülkemizin tarihi ve turistik doğal güzellikleriyle tanışmak ve hikayelerini dinlemek isterseniz bu içeriğimiz tam da size göre! Aynı zamanda ‘Türkiye’de gezilecek yerler neler?’ sorusunun yanıtını merak ediyorsanız da doğru yerdesiniz. Yıllar süresince doğusundan batısına birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve onlardan miras kalan birbirinden kıymetli tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran eşsiz ülkemiz Türkiye’deki tarihi ve turistik yerleri sizin için listeledik.

Zeugma Müzesi / Gaziantep

Zeugma Müzesi

Ülkemizin tarihi ve turistik lokasyonları arasında popülaritesi ülke sınırlarını aşan bir başka tarihi yer görkemli tarihiyle Zeugma Mozaik Müzesi’dir. Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olarak bilinen Zeugma, Gaziantep il sınırları içerisinde yer alır. Müze şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Zeugma Antik Kenti; tanrı heykelleri, çeşmeleri ve sütunları ile dikkat çekiyor ve ön plana çıkmayı başarıyor. Müze içerisinde sergilenen mozaiklerin yüzlerce parçanın birleştirilmesi ile meydana gelmesi, tarihi müzenin değerini daha da arttırıyor. Müzeye yolunuz düşerse çingene mozaiğini mutlaka seyretmenizi tavsiye ediyoruz. Mozaikteki çingene tasvirinin sizi takip eden gözleriyle gerçekten büyüleyici birkaç dakika yaşayacağınıza garanti verebiliriz.

Pamukkale / Denizli

Pamukale

Antik çağlardan gümümüze adeta bir iyileşme yeri olarak tercih edilen Pamukkale, ülkemizin birçok tarihi yapısına ev sahipliği yapar. Türkiye sınırlarında bulunan ve yurt dışında en çok bilinen turistik noktalardan bir tanesi olduğunu da hatırlatmak isteriz. Pamukkale sınırları içinde görülmesi gereken tarihi yerler arasında Laodikya ve Hierapolis Antik Kenti gibi önem taşıyan arkeolojik kentler bulunur. Türkiye’de tarihi yapılar arasında büyük bir değer taşıyan Pamukkale’de görülmesi gereken bir diğer tarihi alan ise antik havuz olarak bilinir. Üstelik Hierapolis sınırlarında yer alan bu antik havuzda yüzmeniz mümkün. Yüzyıllarca tedavi merkezi olarak kullanılan bir antik havuzda yüzmek, size büyüleyici bir deneyim imkanı sunuyor. Bölgede bulunan diğer tarihi yerler arasında ise St. Philippe Martyrion Kilisesi, Pamukkale Arkeoloji Müzesi, Karahayıt gibi yerleri listeleyebiliriz. Türkiye’de gezilecek yerler listenize Pamukkale’yi eklemeyi unutmayın.

Efes Antik Kenti / İzmir

Efes Antik Kenti

Anadolu tarihinde ve dünya tarihinde oldukça büyük bir öneme sahip olan Efes Antik Kenti, bugün hala hem yurt içinden hem de yurt dışından binlerce turisti bünyesinde ağırlamakta. Türkiye’deki dikkat çeken tarihi değerler arasında en popülerlerden biri olan Efes Antik Kenti’nin tarihsel hikayesi 8.000 yıl öncesine kadar dayanır. Aynı zamanda bir liman kenti olan Efes, zamanının bölgedeki en önemli bilim, kültür ve sanat merkezlerinden biri. Üstelik dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor. Ancak üzülerek belirtmek isteriz ki tapınaktan günümüze kadar gelebilmeyi başaran yalnızca birkaç mermer blok bulunmakta. Bunların yanı sıra Türkiye’nin en önemli tarihi değerleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde Celsius Kütüphanesi, Yedi Uyurlar Mağarası, Meryem Ana Evi gibi birçok tarihi güzellik bulunmakta.

Aspendos Antik Tiyatrosu / Antalya

Aspendos Antik Tiyatrosu

Akdeniz’in incisi Antalya’da yer alan en popüler tarihi mekanlar arasında bulunan Aspendos Romalılar tarafından inşa edilmiş. Bölgenin Meşhur antik kenti Aspendos Tiyatrosu tarihsel süreç içinde oldukça iyi korunmayı başarmış. Antik tiyatronun kapasitesinin 15 bin civarında olduğu kaydedilmiş. Tarihin sanatla harmanlandığı bu etkileyici antik alanı mutlaka Türkiye’de gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Anıtkabir / Ankara

Anıtkabir

ürkiye Cumhuriyeti kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunuyor. Her Türk gencinin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer olduğunu hatırlatmak isteriz. Herkesin mutlaka görmesi gereken bu tarihi yapıyı her yıl yurt dışından ve yurt içinden milyonlarca kişi ziyaret ediyor.

Cunda Adası / Balıkesir

Cunda Adası / Balıkesir

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan Cunda Adası, kendine has mimarisi ve tarihi güzellikleriyle tıpkı bir açık hava müzesi izlenimi veriyor. Özellikle yaz aylarında tatil planı yapan ve Balıkesir’e yolu düşenlerin mutlaka görmesini öneriyoruz. Türkiye’de görülmesi gereken turistik yerlerden biri olan ada denizle tarihin harmanlamakla birlikte tatil rotanız için ferahlatıcı bir seçenek olabilir.

Tuz Gölü

Tuz Gölü

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan Cunda Adası, kendine has mimarisi ve tarihi güzellikleriyle tıpkı bir açık hava müzesi izlenimi veriyor. Özellikle yaz aylarında tatil planı yapan ve Balıkesir’e yolu düşenlerin mutlaka görmesini öneriyoruz. Türkiye’de görülmesi gereken turistik yerlerden biri olan ada denizle tarihin harmanlamakla birlikte tatil rotanız için ferahlatıcı bir seçenek olabilir.

Manavgat Şelalesi / Antalya

Manavgat Şelalesi / Antalya

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Manavgat Nehri üzerinde yer alan oldukça ünlü ve görkemli bir şelale. Antalya merkeze 72 km mesafede. Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale tamamen doğal yollarla oluşmuş. Irmak sularının 3–4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana geldiği biliniyor. Her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayan bu doğal güzellik ülkemizin en önemli turistik değerleri arasında yerini koruyor.

Yedigöller / Bolu

Yedigöller / Bolu

Yedigöller Milli Parkı Türkiye’nin en çok bilinen ve ziyaret edilen milli parklarından biri. Bolu’da yer alan ve en sık ziyaretçiye sahip olan milli parklar listesindeki Yedigöller Milli Parkı doğal ortamı ile adeta büyülüyor. Milli Park içerisinde heyelan sebebiyle vadilerin ön cephelerini kapatması sonucunda zamanla oluşmuş 7 adet göl bulunmakta. Bu nedenle Yedigöller olarak isimlendiriliyor. Ayrıca milli park içerisinde Serin Göl, Derin Göl, Büyük Göl, İnce Göl, Nazlı Göl, Kuru Göl, Sazlı Göl adında 7 adet göl bulunmakta. 1965 yılında Milli Park olarak ilan edilen Yedigöller muhteşem tabiatını o tarihten bu güne dek korumayı başarmış. Ziyaret etmeyi düşünenler için oldukça büyük olduğunu ve vakit ayırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Milli Park’ı mutlaka listenize eklemenizi öneriyoruz.

Salda Gölü / Burdur

Salda Gölü / Burdur

Salda Gölü, Burdur ilinin sınırları içerisinde yer alır. Kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili olan hafif tuzlu karstik bir göl olma niteliği taşır. Göller Yöresi içinde, dışa akışı olmayan göl kapalı havzalı yapıya sahip. Salda Göl’ü aynı zamanda NASA’nın ilgi odağı haline gelmiş durumda. Yerli ve yabancı turistlerin her yıl ziyaret ettiği doğal güzelliğe sahip bu gölü listenize eklemenizi öneriyoruz.

Kaz Dağları

Kaz Dağları

Ülkemizin adeta akciğeri olan Kaz Dağları, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Doğal güzelliği ve zengin bitki örtüsü ile dikkat çeken Kaz Dağları’nın bitki örtüsü de oldukça çeşitli. Şahane doğasıyla dikkat çeken Kaz Dağları gürgen, karaçam, meşe, kestane ve kayın ağaçlarını bünyesinde barındırıyor. Üstelik kaz dağları, Alp dağlarından sonra en yüksek oranda oksijen miktarına sahip bölge olma özelliğine sahip. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlere bu harikulade yeri görmelerini öneriyoruz.

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliği

Tarihi yönden oldukça büyük bir öneme sahip olan Çanakkale Şehitliği Türkiye sınırları içerisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı olarak milli park ilan edilen bölge, tarihinin en büyük destanlarından birine ev sahipliği yapma özelliği taşıyor. Çanakkale’de bulunan ve Kurtuluş Savaşı mücadele ruhunu tam anlamıyla yansıtan bu tarihi yeri listenize eklemeyi unutmayın.